Başkanın Mesajı

10 Mart 1999’da İzmir Emlak Komisyoncuları Odası kuruldu. Çalışmalarımız başladı. Bir çanta içinde olan Emlakçılar odasına büro ve ofis malzemeleri, yönetim kurulu ve başkan tarafından temin edildi. Odanın kurulmasıyla İzmir'de bulunan derneklerin tepkisi ile karşılaşıldı. Geliri olmadığı için 5 yıl boyunca odanın hemen hemen tümüne yakın masrafları Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanmıştır. 2003 yılında oda yönetim kurulu, İzmir Emlak Müşavirleri Derneği seçim¬lerinde başkanı aday göstermiş ve başkan seçimleri farkla kazanmıştır. Böylece iki kurum arasındaki çekişmeye son verildi. 2003‘te Dernek yönetimiyle Oda yönetimi tek vücut olmuş ve başarılı çalışmalara imza atmışlardır. 2003 yılında her emlakçının uyması gereken mecburi stan¬dartlar çıkartıldı ve uyması ile ilgili olarak tüm üyelere tam bilgi verildi. Bölge toplantıları ve gazete ilanları aracılığıyla oda personelinin ve yönetim kurulu üyelerinin katkıları ve bizzat bu çalışmalarda bulunmaları üyelerimize gelecek konusunda ışık tutmuştur. 2005 yılında ise İzmir Emlak Komisyoncuları Odası, İzmir Ticaret Odası seçimlerinde taraf olmuş, oradaki hantal yapının değiştirilmesinde ve çok hareketli bir yönetimin gelmesinde büyük emek sarf etmiş ve başarılı olmuştur.

İzmir’de gayrimenkul konusunda ve mesleki konuda İzmir Ticaret Odası’nın, İzmir Emlak Komisyoncuları Odası’nın ve İzmir Emlak Müşavirleri Derneği’nin ortaklaşa çalışması sağlanarak bu kurumların tek vücut haline gelmesinde büyük çabalar sarf edildi. Standart gereği açılan kurslarda tüm emlakçılarımız eğitim görmüş ve sertifikalarını almışlardır. 2005 yılında İzmir Emlak Komisyoncuları Odası’nın kirada oturduğu yer, Maran¬gozlar Odası'ndan 135.000 TL bedelle satın alınmış ve taşınmazın tapuları İZEKO adına tescillenmiştir. Tüm bilgisayar ve mefruşat günün koşullarına göre hazırlandı. Yine odamız bir ilke imza atarak Çeşitli bankalar ile protokol imzalamış ve bu protokol gereği her emlakçıya 500 TL ve daha sonra 1000 TL değerinde kazanım sağlamak amacıyla kampanya yapılmıştır.

Aynen 2005 yılından itibaren olmak üzere her yıl Bankalar ile birlikte yemekli organizasyon¬lar yapılıp üyelerimiz bir çatı altında toplanmış, üyeler arası birlik beraberlik sağlanmıştır. Diğer bankalarla ara ara yapılan anlaşmalarla üyelerimizin Banka¬larla diyalogu geliştirilmiş ve tüm emlakçıların bu tip organizasyonlarla düzenli çalışması sağlanarak, önü açılmıştır. Odamızı birçok Bürokrat, Milletvekili, Belediye Başkanı ve Oda Başkanı ziyaret etmiştir. Odamız tüm kurumlarla uyum içinde olup, kurumlararası birlik ve beraberlik sağlanmıştır. Şimdi var gücüm ile Emlak Müşavirliği Yasa Tasarısının çıkması için çalışıyorum. Sizleri en iyi şekilde temsil ettiğimize yürekten inanıyorum.