Gayrimekul Sektöründe Dijital Dünyanın Önemi


Gayrimekul Sektöründe Dijital Dünyanın Önemi

Global sosyal medya ajansları We Are Social ve HootSuite tarafından yayınlanan "Dijital Türkiye 2020" raporuna göre, 83,88 milyon nüfusa sahip Türkiye'de yetişkinlerin yüzde 74'ü, yani 62,7 milyonu internet kullanıyor. Türkiye'de son bir yılda internet kullanan kişi sayısı 2,4 milyon, cep telefonu kullanıcısı 2,6 milyon, aktif sosyal medya kullanıcısı sayısı da 2,2 milyon arttı.

Raporda Türklerin günde ortalama 7 saat 29 dakikalarını internette geçirdiklerinin altı çizilirken; bu süre, Türk Uyku Derneği'nin araştırmasında belirlenen günlük uyku ortalaması ile aynı. 16-64 yaş aralığındaki kişilerin yüzde 89'u akıllı telefon kullanırken, yüzde 67'si diz ya da masa üstü bilgisayara sahip. Tablet bilgisayar kullananların oranı da yüzde 45. Rapor, Türklerin günde ortalama 3 saat 4 dakikalarını televizyon izleyerek, 2 saat 51 dakikalarını sosyal medyada, 1 saat 21 dakikalarını müzik dinleyerek, 58 dakikalarını da oyunla geçirdiklerini ortaya koyuyor. Dijital Türkiye 2020 Raporu'na göre, Türkiye'de toplam 54 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor ve bunların yüzde 99'u sosyal medyaya mobil cihazlarla bağlanıyor

Türkiye’de yaklaşık 63 milyon aktif internet kullanıcısı olduğunu düşünürsek gayrimenkul sektörünün dijital pazarlama kanallarını aktif olarak kullanması gerektiğini söyleyebiliriz. Peki gayrimenkul sektörü için dijital pazarlama nasıl yapılır?

Haber alma, bilgi edinme, alışveriş yapma, iletişim ve haberleşme amaçlarıyla internet kullanan insanlar, gayrimenkul alımı ya da satımı için de internetin nimetlerinden faydalanmaktadır.

İstatistikler göstermektedir ki gayrimenkul alma ya da satma niyetinde olan insanların %90’ı ilk teması internet ile yapıyor. Ayrıca internet üzerinden yapılan detaylı araştırma yapan kullanıcılar, gayrimenkul ofisleri ya da danışmanları ile iletişime geçiyorlar. Bu nedenle gayrimenkul sektörü için dijital pazarlama bilinmesi ve uygulanması zorunlu bir aksiyondur.

Gayrimenkul Alıcısı Açısından Dijital Pazarlama

İster kendi kullanım ihtiyacı için olsun ister kira getirisi ya da yatırım amaçlı olsun gayrimenkul alıcıları satın alma kararı vermeden önce çevrimiçi (online) araştırma yapıyor. Gayrimenkul alıcıları birçok emlak portalını ya da mobil uygulamalarını direk ziyaret ederek emlak ilanlarını inceliyorlar. Bununla birlikte gayrimenkul ofislerine, inşaat firmalarına ve konut projelerine ait web sitelerine de ziyarette bulunuyorlar.

Bu arada potansiyel alıcı; sadece emlak ilan siteleri ya da web siteler üzerinden bilgi almıyor. Aynı zamanda internet reklamları aracılığıyla aradığı bilgiye rastlayabilir. Veya sosyal ağlardan bilgi edinebilir.

Kapsamlı araştırmalar sonucu edindiği bilgiler ışığında tüketici, gayrimenkul alım niyetine de bağlı olarak seçtiği gayrimenkul hakkında daha detaylı bilgi almak, gayrimenkulü fiziksel olarak görmek ve nihayetinde satın almak için gayrimenkul aracısı ile iletişime geçer.

Mülk Sahibi Açısından Dijital Pazarlama

Benzer şekilde, gayrimenkulünü satmak isteyen mülk sahipleri de gayrimenkul aracılarına ulaşabilmek amacıyla interneti kullanmak zorundadır. Bir an önce sahip olduğu mülkü elinden çıkarma niyetinde olan mülk sahibi elbette güvenilir, işini profesyonelce yapan ve alıcı portföyü çok olan aracıya ulaşmak ister. Mülk sahibi bulunduğu bölgede gezerek doğru ofis ya da danışmanı arayabileceği gibi internetten de mutlaka yararlanacaktır.

 Gayrimenkul satıcısı; daha kısa sürede yani zaman kaybetmeden ve zahmetsizce birçok gayrimenkul aracısına ulaşarak mülkünün hızlıca satılmasını sağlayabilir. Bu yüzden, dijital pazarlamayı etkin ve verimli şekilde kullanan bir gayrimenkul ofisi ya da danışmanı rakiplerine göre mülk satıcısına ulaşmak konusunda bir adım önde olacaktır.

Gayrimenkul Aracısı Açısından Dijital Pazarlama

Dijital dünyada var olan veya olmak isteyen gayrimenkul ofisleri ve gayrimenkul danışmanları; web site, ilan siteleri, sosyal medya, internet reklamcılığı, arama motoru optimizasyonu, e-mail pazarlama, içerik pazarlama, mobil uygulama gibi birçok dijital pazarlama kanalıyla gayrimenkul alıcılarına ve portföylerine ulaşabilir. Ayrıca mülk sahiplerinin de kendisine ulaşmasını sağlayabilir.

Gayrimenkul Sektöründe Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır

Geleneksel pazarlamaya göre dijital pazarlama daha düşük maliyetlerle daha fazla kişiye her an ve her yerde ulaşabilmeyi sağlar. Gayrimenkulün pazarlanması ve alım-satımı için yüksek maliyetlere katlanan aracı, gayrimenkule yönelik dijital pazarlama kanallarını kullanarak hem maliyetleri düşürebilir hem de daha verimli bir çalışmayla satışlarını artırabilir.

Gayrimenkul Sektörü İçin Dijital Pazarlama Kanalları

Buraya kadar gayrimenkul sektörünün paydaşlarını baz alarak dijital pazarlamanın neden önemli olduğuna değindik. Şimdi de gayrimenkul sektörü için dijital pazarlama kanalları ile ilgili detayları aktaracağız.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Türkiye’de potansiyel gayrimenkul müşterileri çoğunlukla ve ilk olarak Google arama motoru üzerinden sorgulama yaparak bilgi edinir.

Diğer bir ifadeyle gayrimenkul odağında arama yapanlar; “Satılık Daire”, “Sahibinden Kiralık Daire”, “Müteahhitten Satılık Daire”, “Bornova Satılık Daire”, “Kiralık İşyeri İzmir”, “Kemalpaşa Arsa Ofisleri” gibi emlak durumu, emlak tipi, emlak lokasyonu belirten binlerce farklı anahtar kelimeyle Google üzerinden sorgulama yapar.

Tüketiciler bu sorgulamalar sonucu sayfalarca listelenen web sitelerini ziyaret ederek fikir edinirler. Google verilerine göre, arama yapanların %75’i ilk sayfada gösterilen web sitelere yönelir. Özellikle ilk 3 sırada yer alan siteler daha fazla tıklanma oranına sahiptir.

Bu noktada gayrimenkul ofisi ya da gayrimenkul danışmanına ait web sitesinin, ilgili arama sorguları sonucu ilk sayfada daha üst sıralarda çıkması büyük önem arz eder. Bunu sağlamak için Google SEO (Google Arama Motoru Optimizasyon) yapılması gerekir. Gayrimenkul firmaları yahut aracıları; SEO çalışmasını kendisi yapabileceği gibi SEO ajanslarından da SEO hizmeti alabilir.

Bu arada Google SEO, ücretsizdir. Yani bu hizmet için Google’a sürekli reklam vermeniz gerekmez. Ayrıca dönüşümü yüksektir. Kısacası SEO, Gayrimenkul sektörünün olmazsa olmaz dijital pazarlama aracıdır.

Web Site

Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren danışmanların, ofislerin ve inşaat şirketlerinin mutlaka bir web sitesi olmalıdır. Portföylerinde yer alan gayrimenkulleri ilan ederek potansiyel müşteriye göstermek; tapu, kredi başvurusu, yapı dekorasyon, taahhüt işleri gibi hizmetlerini sunmak ve hakkında bilgi vermek için bir web sitesi şarttır.

Hedef kitleye hitap eden ve Google’a uygun hale getirilen profesyonel bir web sitesi, hem tüketiciyi cezbeder hem de Google nezdinde otoriter olur. Böylece sektörün en çok ihtiyaç duyduğu “güven” konusuna da ciddi bir katkı sağlanmış olur.

Milyonlarca ziyaretçisi olan büyük emlak ilan sitelerinde emlak ilanları verirken, aynı zamanda mobil cihazlara uyumlu bir web siteye de yatırım yaparak uzun vadede avantaj sağlanabilir.

Bu arada web site, SEO ile sonuca ulaşır; tek başına yeterli değildir.

Sosyal Medya

Potansiyel müşteri bulmaya yönelik dijital pazarlama faaliyetlerinden biri olan sosyal medya ücretsiz olduğundan dolayı çoğu gayrimenkul profesyoneli tarafından kullanılmaktadır. Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Youtube gibi ülkemizde çok kullanılan sosyal ağların doğru stratejiyle yönetilmesi sayesinde gayrimenkul satışlarının artmasını sağlanır.

Türkiye’de 63 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı var. Bu durum göz önüne alındığında; günde ortalama 3 saat sosyal medyada zaman harcayan kullanıcılara ulaşabilmek gayrimenkullerin pazarlaması açısından önem arz etmektedir.

Gayrimenkul ofisleri/danışmanları sosyal medya hesaplarını etkili bir şekilde yöneterek ve sosyal ağlarda düşük ücretlerle reklam vererek gayrimenkul satışlarını kat kat artırabilirler. Sosyal medya aynı anda marka bilinirliğinin artmasına ve tüketicide güven duygusunun gelişmesine de katkı sağlar.

İnternet Reklamları

Sosyal medya ve SEO’nun yanı sıra dijital pazarlama stratejisine bağlı kalarak internette reklam verilebilir. Belirli bir reklam bütçesiyle Google Ads gibi arama motoru reklamları ve sosyal medya reklamları verilerek hızlı bir şekilde potansiyel müşteriye ulaşarak sonuç alınabilir.

Arama motoru reklamcılığı ya da diğer tüm internet reklam mecraları gayrimenkullerin satışını kolaylaştıracaktır. Ancak unutmamak gerekir ki doğru bir dijital pazarlama stratejisi ve buna bağlı olarak verimli bir internet reklam bütçesi belirlenmesi gerekir.

E-Posta Pazarlama

Gayrimenkulde dijital pazarlama araçlarından bir diğeri olan e-posta pazarlama ile hedef kitleye haftalık ya da aylık olmak üzere düzenli olarak e-mail gönderilerek gayrimenkul satışı artırılabilir. Hedef potansiyel müşterileri segmente ayırarak bu segmentlere uygun e-bülten gönderilir. Satışları gerçekleşen portföyler bülten olarak gönderilebileceği gibi acil ya da fiyatı düşen gayrimenkuller listesi de e-posta aracılığıyla pazarlanabilir.

Sadece gayrimenkul portföyleri değil, sektörle ilgili önemli ve bilgilendirici e-postaların gönderilmesi de e-posta pazarlamasında fayda sağlayacaktır.

Sonuç olarak; dijital pazarlamanın en önemli araçlarının gayrimenkul sektöründe başarıyla uygulanması satış hacminin artmasına doğrudan etki edecektir. Bununla birlikte firmanın marka değerini de artıracaktır. Dijital pazarlamayla fark yaratabileceğinizi ve daha fazla potansiyel müşteri kazanabileceğinizi unutmayın.

Ancak dijital pazarlama aracılığıyla gelecek olan bu potansiyel müşterileri satışa dönüştürmek gayrimenkul danışmanına kalmıştır.