NEDEN İZMİR


İzmir'i Görmek İçin 20 Neden

Bir Adım Ötenizde

Görülmeye değer özelliklerinin yanı sıra İzmir’in tercih edilmesindeki en önemli nedenlerden biri de coğrafi konumu. Pek çok yerden bir kaç saatlik uçuşla kolaylıkla ulaşılabilen şehir aynı zamanda Türkiye’nin turistik noktalarına da oldukça yakın mesafede.

Dünyanın hangi ülkesinde olduğunuz önemli değil. İzmir’den 35 ülke, 88 destinasyona kolaylıkla uçabilir, bir saatlik uçuş mesafesindeki İstanbul’dan gün içinde karşılıklı olarak düzenlenen seferler sayesinde dünyanın her yerinden İzmir’e rahatlıkla gelebilirsiniz.

İzmir’e vardıktan sonra gezip göreceğiniz sayısız yerin yanı sıra; yakın çevredeki Bodrum, Marmaris, Pamukkale, Kuşadası, Ayvalık gibi popüler tatil beldelerine de bir kaç saatlik kara yolu yolculuğuyla ulaşabilirsiniz. Ülkemizin ünü sınırları aşmış Kapadokya, Antalya, Mardin gibi görülmeye değer diğer noktalarına da direkt uçuşlarla varmanız mümkün.

Ege’nin güzelliklerini paylaşan Yunan Adaları’nın bazılarıyla karşılıklı düzenlenen feribot seferleriyle de iki ülke arasında gidip gelme imkânınız da bulunuyor. İzmir’e gelmek için nedenler saymakla bitmez. Siz de bu tatil cennetini keşfetmeye ne dersiniz?

Mutlu Tatilin Adresi

Sahip olduğu doğal güzellikleriyle sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da sayılı tatil adreslerinden biri olan İzmir; berrak denizi, pırıl pırıl kumsalları, yılın 300 günü parlayan güneşiyle size hayallerinizin ötesinde bir tatil vadediyor.

Deniz, kum, güneş tatillerinin ideal adresi olan İzmir’in mavi bayraklı plajlarında günü keyifle geçirirken, dalıştan sörfe her türlü spor aktivitesini yapabileceğiniz tesisler sayesinde eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. İzmir’in dünyaca ünlü plajları, tekne turları, dalış, sörf, balıkçılık gibi konularda bilgi edinmek için tıklayın.

Güneşlenip yorgunluk atarken serinlemek istediğinizde kendinizi masmavi sulara bırakacağınız günün sonunda Ege mutfağının olmazsa olmazı otlar, mezeler ve deniz ürünleriyle donatılmış bir sofraya oturabilir, eğlenmek isterseniz sabahın ilk ışıklarına kadar dans edeceğiniz mekânları keşfedebilirsiniz. İzmir günün her anında beklentilerinizi karşılamaya hazır!

Güneş Şehri Izmir!

Herkes kusursuz bir tatil yapmak için tatilini planlarken havaların güzel olduğu zamanları seçmek ister. Eğer tatilinizi İzmir’de planlıyorsanız bu konuda özgür olabilirsiniz. Yılın 300 gününü güneşli geçiren nadiren şehirlerden biri olan İzmir size istediğiniz an yola çıkma özgürlüğünü veriyor.

Zamanın daha yavaş aktığı, iklimi gibi sıcak insanların sokaklarında gezdiği İzmir’e yılın hangi zamanında giderseniz gidin güneş, ışıltısını cömertçe sergileyecek. 629 km’lik kıyı şeridinde pek çok mavi bayraklı plaja ev sahipliği yapan İzmir yaz turizmi için de sıklıkla tercih ediliyor. Yaz aylarında İzmir’de en çok dikkat çeken tatil beldelerinin başında dünyaca ünlü Çeşme geliyor.

Kuzey, güney rüzgârlarının çarpıştığı bir yarımadada konumlanan belde sörf tutkunlarının da tercih ettikleri başlıca adreslerden biri. Çeşme Yarımadası’nda yer alan, bir zamanlar küçük bir köyken her anını fotoğraflamak isteyeceğiniz şirin sokakları ve renkli gece hayatıyla yıldızı parlayan Alaçatı da İzmir’in bir başka cazibe merkezi olarak öne çıkıyor.

Bugün pansiyon ve butik otellerle ziyaretçilerini ağırlayan Alaçatı, sığ deniziyle sörf yapmak için de ideal alanlardan biri. Her yıl uluslararası sörf yarışmalarına ev sahipliği yapan Alaçatı’da günü doyasıya yaşayabilirsiniz. Şehir merkezine 70 km. uzaklıktaki Foça, Gümüldür Kumsalı’nın bulunduğu Menderes, doğal güzellikleriyle büyüleyen Dikili, sakin şehir Seferihisar ve bozulmamış doğasıyla hayranlık uyandıran Karaburun, İzmir’de yaz tatili için tercih edebileceğiniz diğer yerler.

Günü hızlı yaşayan bir metropol şehri olmasına rağmen yakın çevresinde kolaylıkla ulaşabileceğiniz rotalarıyla İzmir, yaz aylarında kendinizi yenileyeceğiniz bir tatil vadediyor. Şehrin güzelliklerini keşfederken güneş her daim size eşlik etsin istiyorsanız İzmir’e hoş geldiniz!

8.500 Yıllık Tarihin İzini Sürün

Konumu, doğal güzellikleri, yaşam standartlarıyla insanların yaşamak için tercih ettikleri şehirlerin başında gelen İzmir, geçmişte de farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış yerlerin başında geliyor. Bugün de her köşesinde geçmişin izlerini görebileceğiniz şehir farklı kültürlerden miras eserleriyle görenlerde hayranlık uyandırıyor.

İzmir’in tarihine baktığımızda şehrin iki kez kurulmuş olduğunu görürüz. MÖ 3.000 yıllarında Antik Smyrna’da kurulmuş olan ilk yerleşimin ardından, şehrin ikinci kez Büyük İskender’in komutanlarından biri tarafından 4. yüzyılda Pagos’ta (Kadifekale) kurulduğu biliniyor.

8.500 yıllık geçmişiyle sayısız tarihi yapıya ev sahipliği yapan İzmir’de Smyrna Agorası görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Büyük İskender zamanında kurulup antik dünyanın ticari, politik ve dinî buluşma noktalarından biri olan agora, bugünkü pazar yeri, meclis ve şehir meydanlarının işlevlerini tek başına karşılayan İyonya agoralarının en büyüğü olarak dikkat çekiyor. Bugün hâlâ ihtişamlı görünümünü koruyan agorayı mutlaka görmelisiniz.

Bergama Krallığı’nın Helenistik Dönem’de başkenti olan Pergamum (Bergama) ve İyonya Birliği’nin Klasik Yunan Dönemi’nin 12 şehrinden biri olan Ephesus (Efes) şehrin tarihi dokusunu keşfetmek için rotanızı çevirmeniz gereken diğer yerler. Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı’yla ünlenen Efes’in, tarihçi veya arkeoloji meraklısı olmasanız bile size büyüleceğine eminiz.

Efes’te Zeus Tapınağı’nın yanı sıra şehrin en muhteşem yapılarından biri olan Celsus Kütüphanesi’ni de görebilirsiniz. Romalı Senatör Tiberius Julius Celsus Polemaneaus için kurulmuş olan yapı, günümüze gayet iyi ulaşarak görkemli duruşuyla bugün de görenleri büyülüyor. Zamanında 12.000 parşömen muhafaza attiği düşünülen Celsus zamana karşı koyan yapılardan.

Şehir sadece çevresiyle değil, merkezindeki görülmeye değer yapılarıyla da tarih meraklılarını cezbediyor. Şehrin en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Kemeraltı içindeki tarihi yapılarının yanı sıra şehre özgü hediyelik eşyalar satan dükkânları ve renkli mağazalarıyla da görmeniz gereken yerlerden biri.

Şehrin doyumsuz manzarasını bambaşka bir açıyla göreceğiniz Tarihi Asansör, İzmir’in sembolü kabul edilen Saat Kulesi, Havagazı Fabrikası, Pasaport İskelesi, Alsancak Garı, Borsa Binası ve eski Osmanlı Bankası Binası şehirde görülmeye değer sayısız yapıdan sadece bir kaçı... Şehrin sokaklarını gezerken sizi selamlayıp geçmişe götürecek tarihi yapıları keşfetmek, zamanda bir yolculuk yapmak istiyorsanız İzmir’e gelmek için bir nedeniniz daha var.

UNESCO Dünya Miraslarının Ev Sahibi

Korunmaya değer bulunan kültürel ve doğal varlıkları İzmir’i mutlaka görmeniz gereken şehirlerden biri yapıyor. Sahip olduğu tarihî, kültürel ve doğal değerlerini koruyan, gelecek nesillere aktarmak gerektiği bilinciyle yaşayan İzmir’de UNESCO'ya bağlı Dünya Mirasları Komitesi tarafından belirlenen kriterleri karşılayan iki değer yer alıyor.

2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı ve 2015 yılında listeye dahil edilen Efes Antik Kenti şehri görmek isteyenlerin merakını arttırıyor. Geçici listede yer alan Birgi Tarihi Kenti ile Foça ve Çandarlı Kaleleri'nin kalıcı listeye alınması için de çalışmalar sürüyor. Dünyanın tanıdığı, gelecek nesillere aktarılmaya değer bu tarihi mekânları görmek isterseniz İzmir kadim tarihini cömertçe size sunmaya hazır.

Hoşgörü Kenti İzmir

Kurulduğu ilk günden bugüne farklı kültürlerin bir arada yaşadığı İzmir, farklı dine mensup insanların hoşgörü içinde bir arada yaşadıkları başlıca yerlerden biri olarak anılıyor. Yüzyıllar boyunca farklı kültüre sahip insanların dini görevlerini özgürce ve karşılıklı saygıyla yerine getirdikleri ibadethaneler şehir merkezinde ve yakın çevredeki ilçelerde yer alıyor.

Hristiyanların hac yeri ilan ederek büyük önem verdikleri Meryem Ana Evi başta olmak üzere, Meryem Ana adına inşa edilen ilk kilise “Çifte Kiliseler” ve İsa peygamberin havarisi St. John’un mezarının bulunduğu St. John Bazilikası İzmir’i inanç turizmi açısından da önemli bir merkeze dönüştürüyor.

Bu önemli yapıların yanı sıra Yedi Uyuyanlar Mağarası, Hristiyanlığı yaymak için Anadolu‘da inşa edilen yedi kiliseden üçü, Smyrna (İzmir), Ephesus (Selçuk) ve Pergamon (Bergama) da şehrin ziyaret edilmesinde etkili oluyor. Şehir merkezinde geçmişi 16. yüzyıla kadar dayanan havralar da şehri, dünyanın dört bir yanından insan için değerli kılıyor.

Her yıl hem ülke içinden hem de yurt dışından pek çok ziyaretçinin gezdiği, ibadet ettiği bu mekânlarla İzmir; farklı inançlara sahip binlerce insana hoşgörüyle kucak açıyor. Ana tanrıçalara adanan heykellerin yer aldığı tapınaklardan kiliselere, sinagoglardan camilere pek çok dini yapı ziyaretçilerini ağırlamak için bekliyor.

Lezzet Şehri

Çok kültürlü tarihinin renklendirdiği İzmir mutfağı, bu şehri ziyaret etmeniz için sayısız nedenden bir diğeri. Osmanlı hükümdarlığı sırasında burada yaşayan levantenlerin damak zevkiyle şekillenen İzmir mutfağında ayrıca Türk, Girit, Yunan ve Balkan yemeklerinin de en lezzetli örneklerini bulabilirsiniz.

İzmir mutfağının en belirgin özelliği sağlıklı olması. Ege Denizi’nin hem kendisi hem de yumuşattığı iklim, en taze deniz ürünleriyle en taze sebzelerin bir araya getiriyor. İnsanların sağlıklı beslenmeye son yıllarda daha da fazla dikkat eder olması, İzmir mutfağının popülerliğini daha da artırıyor.

Ege mutfağının en belirleyici ögesi, 4.000 yıldan beri kullanılan zeytinyağı. Dünyanın bilinen en eski zeytinyağı üretim tesislerinden birine sahip olan İzmir’de bugün çok sayıda zeytin bahçesi ve üretim tesisi var. Aynı anda hem kaliteli hem de hesaplı zeytinyağına bu kadar kolay erişildiği için, İzmir mutfağının başrolünde de sağlıklı sebze yemeklerine ve salatalara can veren zeytinyağı var.

Ege ve İzmir mutfağının göz bebeği ise bahçelerden, ovalardan, tarım alanlarından toplanan ve çok basit bir şekilde, biraz haşlanarak veya yağda çevrilerek pişirilen ve üzerine zeytinyağı gezdirilen otlar. Meze tabaklarında birbirlerine benzer göründükleri için gerçekte ne kadar çok çeşit olduğunu anlamak ise biraz güç. Bu yüzden bu otları tanımak için biraz bilgi ve deneyim gerekebiliyor. Bunun da yollarından biri şehrin birçok noktasında düzenlenen ot festivalleri... İzmir’de mutlaka denemeniz gereken otlardan bazıları asma, ebegümeci, ısırgan, cibez, zahter, şevketibostan, hindiba, deniz börülcesi, roka ve tere.

İzmir mutfağının öne çıkan bir başka unsuru da deniz ürünleri. Şehrin deniz kıyısındaki birçok noktasında sayısız balık lokantası bulunuyor. İzmir’de tadabileceğiniz meşhur balık yemekleri arasında orfoz tuzlama, çipura ve levrek ızgara, asma yaprağına sarılmış barbun, midye dolma veya tava, şişte dil balığı filetosu ve tamamen İzmir’e özgü sütte balığı sayabiliriz.

Sokak yiyecekleri deyince İzmir'in ikonik atıştırmalıkları kumru ve boyoz, sokak yiyeceklerine bayılanları yüz üstü bırakmıyor. Şehrin iki efsanevi lezzeti boyoz ve kumru Türkiye’nin en uzak köşelerinde bile biliniyor. Sokak yiyeceği sayılmasına rağmen kentteki her pastanede ve fırında yapılan bu iki yiyeceği henüz denemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz. Yahudi-İspanyol kökenleri olan boyoz, temelde ayçiçek yağı, un ve susam ezmesi karışımından oluşan yuvarlak bir börek çeşidi. Kumru ise susamlı özel ekmeğe; kaşar peyniri, sucuk ve domates dilimleriyle yapılan bir sandviç. Özellikle Çeşme’de kumrucuların 7/24 açık olmasının da etkisiyle, karnını lezzetli bir yiyecekle fakat hızlıca doyurmak isteyenlerin ilk tercihi kumru.

Sözün kısası, İzmir’de her damak zevkine göre bir lezzet bulmak mümkün. Siz de damağınıza tat, sağlığınıza sağlık katan İzmir mutfağının tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

Kendini Doğaya Bırak

İzmir’i eşsiz kılan özelliklerinin başında doğal güzellikleri geliyor. Masmavi denizi, görkemli dağları, görülmeye değer ovaları ve yaylaları, Akdeniz iklimi etkisindeki florası, zengin faunası, farklı kuş türlerine ev sahipliği yapan kuş cenneti ve daha fazlası...

Ekoturizm açısından sahip olduğu zenginlikler bir de hep gökyüzünde parlayan güneşle birleşince İzmir’de doğayla iç içe geçirilecek zamanlarda yapılacak onlarca aktivite sizi bekliyor. Tüm bu doğal güzellikler ve etkinlikler arasından seçim yapmanız oldukça zor olacak.

Turizm çeşitliliği her geçen gün artan İzmir; ekoturizm rotaları açısından da oldukça zengin. Farklı aktiviteleri yapabileceğiniz farklı rotalarda doğal güzellikleri keşfetmenin yanı sıra spor yapabilir, ruhunuzu dinlendirebilir, yöresel lezzetleri tadabilirsiniz.

Doğa yürüyüşü, bisiklet turları, balıkçılık, dağcılık, mağara turizmi, botanik turizmi, agro turizm, yaban hayat gözlemlemek, kamp kurmak... Seçtiğiniz faaliyet doğrultusunda beklentinizi karşılayacak bir destinasyon mutlaka sizi bekliyor. Yapmanız gereken tek şey ne yapmak istediğinizi karar vermek. Biraz fikre ihtiyacınız varsa ekoturizm rotalarına göz atabilirsiniz.

Sağlık Şehri

İzmir geçmişten bugüne kadar sağlık kelimesiyle özdeşleşmiş bir kent. Temiz havası, deniz kıyısındaki keyifli mekânları, modern sağlık tesisleri, hastaneleri, her alanda yetişmiş uzman doktorları, her bütçe için uygun konaklama tesisleri, klinik konuk evleri, Avrupa’nın birçok ülkesine yaklaşık iki saatlik uçuş mesafesinde oluşu, yaygın kara, deniz ve demir yolu ulaşımıyla İzmir, günümüzde sağlık turizminde lider kentler arasında yer alıyor.

Şehir, sağlık turizminin tüm alt branşlarında, yani termal turizm, medikal SPA, geriatri (yaşlı) ve engelli turizmi gibi alanlarda öne çıkıyor. İzmir’in sağlıkla ilişkisi çok eskilere dayanıyor. MÖ 4. yüzyılda inşa edildiği bilinen ve kapısında “Buraya ölüm giremez” yazan, şifalı sularıyla ünlü Asklepion ve tıp tarihinin babası sayılan eczacı ve hekim Galenos’un yetiştiği Bergama, İzmir sınırları içinde.

Sağlık Tanrısı Asklepios’a adanan dünyanın ilk sağlık tesisleri arasında yer alan bu eşsiz değerdeki tarihî mekânlar, günümüzün modern kaplıcalarına örnek.

Şifalı otlar, zeytinyağlılar ve deniz ürünleriyle harmanlanmış, kentte yüzyıllardır yaşayan farklı kültürlerin tatlarıyla zenginleşmiş Ege mutfağı ise İzmir’de sağlıklı yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Yılda ortalama 300 gün güneşli olan İzmir, rüzgâr sörfü, dağ bisikleti, yüzme, dalış, yürüyüş ve kamp gibi birçok açık hava etkinliğine de imkân tanıyor. Yürüyüş ve dağ bisikleti için 100’ün üzerinde dağ patikası bulunan İzmir’de, şehir merkezinden uzaklaşmak istemeyenler için sahil boyunca 40 km’lik bir bisiklet ve yürüyüş yolu var. Kısacası, güzel İzmir’de sağlıklı, huzurlu, mutlu ve keyifli günler sizi bekliyor!

Yolcu Gemilerinin Uğrak Noktası

İzmir’i ziyaret etmek için önemli nedenlerden biri de İzmir’i ziyaret etmenin çok kolay olması!

Avrupa’nın en önemli havalimanlarından en fazla iki saatlik uçuşlarla ulaşılabilen kent, aynı zamanda kruvaziyerlerin Ege’de uğradıkları önemli liman şehirlerinden biri. Hatta İzmir, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında Dünya Seyahat Ödülleri kapsamında Avrupa’nın Lider Kruvaziyer Destinasyonu Ödülü’nü aldı. Geminiz bu limana uğradığında bilin ki yetkililer tarafından karşılanacak; şehri, ücretsiz dağıtılan 10 farklı dilde hazırlanmış İzmir Rehberi ile daha bilinçli bir şekilde gezeceksiniz.

Her türlü imkânın misafirlere sunulduğu marinaları ile de İzmir, deniz tutkunların vazgeçilmezi olma yolunda hızla ilerliyor. İzmir denince deniz gelir akla, yelkenler fora!

Alışverişin Kalbi İzmir'de Atıyor

İzmir’de yapabileceğiniz yüzlerce aktivitenin içinde en keyifli olanlardan biri alışveriş. Şehrin hemen hemen her semtinde alışveriş yapabileceğiniz renkli dükkânlar, dünyaca ünlü markaların mağazaları, büyük alışveriş merkezleri, tarihi çarşılar ve semt pazarları sizi bekliyor.

Dünyanın en büyük açık hava alışveriş merkezi Tarihî Kemeraltı Çarşısı’yla, yerli ve yabancı markaların ürünlerinin satıldığı birçok alışveriş merkeziyle uygun fiyata kaliteli ürünleri satın almanıza olanak sağlayan outlet merkezleriyle; yöresel ürünlerin tezgâhlarda sergilendiği ilçe pazarlarıyla, Karşıyaka ve Alsancak gibi ticaret merkezleriyle İzmir, alışverişi tutkuya dönüştürüyor.

Haydi, siz de İzmir’de alışverişin rüzgârına bırakın kendinizi…

Fuar ve Kongreler Şehri

Türkiye’nin en büyük fuar alanına sahip İzmir, başta Kültürpark ve Fuar İzmir alanları olmak üzere, her türlü teknolojiye sahip tesisleriyle yıl boyunca dünyanın en prestijli fuarlarına ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en önemli fuarları arasında kabul edilen İzmir Enternasyonal Fuarı, Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı (Marble), Gelinlik Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı şehirde düzenlenen fuarlardan sadece bir kaçı... Ayrıca İzmir’de her seviyeden kongrenin düzenlenebileceği sayısız kongre salonu ve otel bulunuyor.

Sörfün Başkenti İzmir

İzmir’de deniz demek, sörf başta olmak üzere deniz altında ve deniz üstünde yapılan her tür spora elverişli engin sular demek.

Özellikle Çeşme için “Türkiye’de sörfün başkenti” yakıştırmasını rahatlıkla yapabiliriz. Başta Alaçatı olmak üzere, Ilıca ve Pırlanta gibi sanki sörf için yaratılmış Çeşme koyları, sadece Türkiye’nin değil dünyanın dört bir yanından bu spora gönül veren insanları ağırlıyor.

Bu adresler haricinde, Urla’nın İçmeler, Seferhisar’ın Akkum ve Foça’nın Çandarlı beldelerinde de sörf, rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü yapabilirsiniz. Jet ski, banana, su kayağı, deniz bisikleti, kano vb. araçlarla su üstü spor etkinlikleri yapmak içinse Menderes, Karaburun, Dikili ve Selçuk’a gidebilirsiniz.

El İşi Göz Nuru

İzmir’de hünerli ellerden çıkan her ürün, ona sahip olan kişide bambaşka hisler uyandırıyor: Kimi zaman geçmişe götürüyor, tarihi yaşatıyor; kimi zaman modern çağın yüzünü yansıtıyor.

İzmir’e özgü birçok el sanatları ürünü var. Bunların başında nazar boncuğu geliyor. Nazar boncuğunun olumsuz enerjiyi kendi üzerine çekerek kişiyi kötülüklerden koruduğuna inanılıyor. Nazar inancının bu büyülü objesini farklı çeşitlerde ve şekillerde, farklı tekniklerle elde üreten zanaatkârlar var. 3.000 yıllık geçmişi olan nazar boncuğu sanatı, asırlardır neredeyse hiç değişmedi ve hâlen İzmir yakınlarında bulunan Menderes Görece ve Kemalpaşa Nazarköy’de nazar boncukları üretiliyor.

Başta Tire ve Menemen olmak üzere dokumacılık, urgancılık, nalıncılık, beledi dokuması, hasırcılık, çömlekçilik, keçe yapımı ve kalaycılık İzmir’de yaşatılan diğer yöresel el sanatları arasında yer alıyor. Pek çok müze ile imalathanede bu sanatların örneklerine rastlayabilirsiniz..

El işi göz nuru ürünlerin en güzel örneklerini İzmir’de görmeye hazır mısınız?

Keşfetmeye Değer

İzmir’i eşsiz yapan birçok “ilk” bulunuyor. İşte şehri eşsiz kılan bu tarihi özelliklerden bazıları:

İncil'de sözü edilen "Yedi Kilise"den 3’ü İzmir’de bulunuyor.

Meryem Ana için yapılan ilk kilise Efes'te.

“Dünyanın Yedi Harikası”ndan biri olan Artemis Tapınağı’nı İzmir-Selçuk’ta görebilirsiniz.

Parşömen kağıdı Bergama'da keşfedildi.

Tıbbın sembolü olan yılan figürü, Bergama’dan çıktı.

İlk şifa tapınağı (Asklepion) şifa tanrısı Asklepios adına İzmir’de kuruldu.

İlyada ve Odysseia’nın yazarı Homeros, İzmirli.

"Bir nehirde iki kez yıkanılmaz." diyerek her şeyin değiştiğini söyleyen ünlü filozof Heraklit MÖ 540 ve 480 yılları arasında Efes'te yaşadı.

İncil'in 4 yazarından biri olan St. John Selçuk'ta vefat etti ve mezarı da burada bulunuyor.

Dünyanın günümüze kadar keşfedilmiş ilk zeytinyağı işleği olan Klazomenai’yi Urla’da ziyaret edebilirsiniz.

Tanrıça Athena adına ilk tapınak, İzmir'de inşa edildi.

Bitkisel tedavi, psikoterapi ve doğal terapi ilk defa İzmir’de kullanıldı.

Eski çağın ünlü hekimi Galen, MS 131 ile 210 yılları arasında Bergama'da yaşadı.

Filozof ve şair Xenophanes, MÖ 6. yüzyılda Kolofon'da yaşadı.

Filozof Anaxagoras, MÖ 500 ile 428 yılları arasında, Clazomenae'de, yani bugünkü Urla’da yaşadı.

Ünlü şarkıcı Dario Moreno İzmir'de yaşadı.

Bademli, Türkiye'de tiyatrosu olan ilk ve tek köy olma özelliğini taşıyor.

Asya’nın ilk kütüphanesi, 200.000 kitapla İzmir’de kuruldu.

Kültür ve Sanat Şehri

Dört bir yanı müzelerle ve sayısız kültür merkeziyle donanmış olan İzmir’de kültür sanat takvimi yıl boyunca sergiler, festivaller gibi etkinliklerle dolu. Öyle ki İzmir’de bulunduğunuz süre içinde size hitap eden bir kültür sanat etkinliği bulamamanız neredeyse imkansız.

Konak merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan İzmir Arkeoloji Müzesi’nde, görkemli Yunan ve Roma eserleri koleksiyonunu sergileniyor. Arkeoloji Müzesi’nin hemen yanında, 1831 yılında Aziz Roche Hastanesi olarak kurulmuş olan Etnografya Müzesi var. Etnografya Müzesi’nde İzmir’e özgü pek çok el sanatı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi ve İzmir Resim ve Heykel Müzesi gibi yerlerin yanı sıra, Mask Müzesi, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Demiryolu Müzesi, İnciraltı Deniz Müzesi gibi tematik müzeler de belli konularla ilgilenen ziyaretçiler için paha biçilmez adresler.

Müzelerin yanı sıra, onlarca restore edilmiş eski köşk ve konağın modern kültür merkezi hâline getirilmesiyle, birçok sergi, konser ve film gösterimi İzmir’de meraklılarına sunuluyor.

İzmir’de ayrıca yıl boyunca birçok önemli festival düzenleniyor. Uluslararası İzmir Festivali, İzmir Avrupa Caz Festivali, Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali ve İzmir Uluslararası Kukla Günleri şehirde düzenlenen ve tüm dünyanın ilgisini çeken festivallerden sadece birkaçı. Kısacası eğer tatil yaparken kültür ve sanat etkinliklerinden uzak kalmak istemeyenlerdenseniz İzmir sizin için mükemmel bir adres.

Huzurlu ve Modern Şehir Hayatı

Türkiye’nin en modern ve huzurlu şehirlerinin arasında başı çeken İzmir, burada geçirdiğiniz her andan mutluluk duyacağınız ve ilk fırsatta yeniden gelmek isteyeceğiniz bir kent. İzmir’de ister şehir merkezinde ister çevre ilçelerde kalın, günün 24 saati boyunca tüm ihtiyaçlarınıza yanıt bulabilirsiniz.

Örneğin dışarıda yaşamayı, yemeyi içmeyi seven İzmirliler gibi yapıp sabah Pasaport’taki deniz kıyısındaki kafelerde boyoz ya da gevrek ve peynir eşliğinde kahvaltınızı yapabilir, palmiyelerle süslü sahilde faytonla dolaşabilirsiniz. Tarihî Pasaport İskelesi’nden vapura binip yüzünüzü okşayan tatlı meltem eşliğinde Karşıyaka’yı ziyaret edebilirsiniz. Kentte bulunan çok sayıdaki kültür sanat mekânında dünyaca ünlü operaları ve tiyatroları izleyebilir, düzenlenen konserleri dinleyebilirsiniz.

Ayrıca güler yüzlü ve neşeli insanların kenti İzmir’in hemen hemen her ilçesinde hatta köyünde bugün, kentin çok kültürlülüğünü yansıtan, insanların coşkuyla bir araya gelip kendini ifade ettiği çok sayıda festival ve şenlik düzenleniyor.

Öte yandan, isterseniz eşsiz kumsalları, pırıl pırıl deniziyle Çeşme Ilıca’da şifalı sularda yüzebilir ya da Ödemiş’in binlerce metrekarelik yöresel ürünler pazarında dolaşabilirsiniz. “Sakin Şehir” Seferihisar’ın kale içindeki tertemiz sokaklarını keşfedebilir, yıllarını burada geçirmiş yöre halkıyla anılar denizinde keyifli bir sohbete dalabilirsiniz.

Bir parça huzur, gününüze neşe, anılarınıza büyü eklemek istiyorsanız, tatilinizi İzmir’de geçirin ve bu bonkör şehrin sunduğu güzelliklerden siz de faydalanın!

Organik Şehir

Organik tarımın kalbi İzmir, daha sağlıklı ve daha kaliteli bir ömür sürmek isteyenlerin şehri. Çünkü bu kentte her şey doğal, her şey sağlıklı!

Önemli bir tarım kenti olan İzmir’de kontrollü ve iyi tarımın yapıldığı topraklar aynı zamanda organik tarım konusunda da İzmir’i lider kentlerden biri konumuna getirmiş durumda. İzmir’de organik üretim yapan üreticinin belgeli ürünlerini satabileceği üç organik pazar bulunuyor. Karşıyaka Bostanlı’da cuma günleri, Balçova’da ve Bornova’da ise cumartesi günleri kurulan organik pazarlarda sadece organik sertifikası olan üreticiler mallarını satılıyor.

Her yıl İzmir’de düzenlenen Organik Ürünler Fuarı binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor, beslenmeden tekstile kadar pek çok alanda ürünler ve çözümler sunuyor, daha sağlıklı yaşam standartlarına ulaşabilmek için doğal ve geleneksel tarımı destekliyor.

Festival Dolu Şehir

Her ay ayrı bir etkinlik, ayrı bir heyecan... İzmir, yıl boyunca ev sahipliği yaptığı sayısız etkinlikle, ülkenin en hareketli, en renkli şehirlerindendir. Kent merkezinde ve çevresinde düzenlenen her etkinlik, on binlerce kişinin bir olduğu şenlik havasında geçiyor… İzmir’e yapacağınız seyahatiniz sırasında müzik festivallerinden, yemek festivallerine, çiçek festivalinden, tiyatro festivalinden biri mutlaka programınız ile çakışır. İzmir’i doyasıya yaşamak için İzmir sizi bekliyor… Etkinlikleri daha yakından incelemek için tıklayın!

Bisiklet Kenti İzmir

Şehri keşfetmeyi daha da eğlenceli bir hâle dönüştürmeye ne dersiniz? Şehrin merkezinde veya ilçelerde rüzgarı arkanıza alıp bisikletinizi özgürce sürmeye hazır olun.

Şehir merkezinde kullanabileceğiniz “BİSİM” sistemi sayesinde İnciraltı Rekreasyon Alanı’ndan Kuş Cenneti’ne kadar olan güzergâhta yer alan farklı istasyonlardan bisiklet kiralayabilirsiniz. Yürümek veya başka bir araçla yola devam etmek isterseniz 35 nokta arasından size en yakın olan istasyonda bisikleti bırakabilirsiniz. Raylı sistemlerde de bisikletle yolculuk yapılabiliyor olması bisiklet turlarını daha da kolay bir hâle dönüştürüyor. Bisiklet kiralayabileceğiniz istasyonları görmek ve detaylı bilgi almak için BİSİM’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bisiklet turizminin gelişmesi için yaptığı çalışmalar sayesinde İzmir 2019 yılında Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) dahil oldu. Türkiye’den ağa katılan ilk kent olan İzmir’de siz de şehri bisikletle keşfetmenin keyfine varabilirsiniz.