TKGM İLE TÜRKİYE EMLAK KATILIM BANKASI ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş. arasında Tapu Güvenilir Hesap Uygulamasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Bu Protokol ile gayrimenkul piyasasında gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinde, alıcı ve satıcıların talep etmesi halinde, gayrimenkulün devrine ilişkin bedelin güvenli bir yöntemle el değiştirmesini sağlayacak olan altyapının kurulması ve kurulan sistemin işletilmesi amaçlanıyor.

Bu doğrultuda, Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş.  birimlerince, alım satım işlemine ait makbuz numarası ve taraf bilgileri ile TAKBİS’te sorgulama yapılarak sorgulama sonucu satış işleminin tamamlanıp, taşınmazın alıcı adına tescil edildiğinin öğrenilmesiyle, alıcının hesabındaki para Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş. aracılığıyla anlık olarak satıcının hesabına transfer edilecek. Böylece nakdin sahte çıkması ve dolandırıcılık gibi riskler ile taraflar arasında doğabilecek ihtilaflar çözülmüş olacak.

Proje ile gayrimenkul alışverişinde yaşanan güven problemi, sahte para, hırsızlık ve dolandırıcılık risklerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Aynı zamanda gayrimenkul alım satımı artık hem alıcı hem de satıcı açısından risksiz ve güvenli bir yapıda gerçekleşecek. Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) ile Türkiye Emlak Katılım Bankası A.Ş. arasında kurulan web tabanlı yeni uygulama ile gayrimenkul alan ve satan tarafların varlıkları aynı anda hızlı ve güvenilir bir şekilde el değiştirecek.

Hem alıcı hem de satıcının banka ile tapu dairesi arasındaki koşuşturmacasına son verecek uygulamayla, alım satım işlemlerinde tahsilat gecikmesi, nakit taşıma esnasında yaşanabilecek olumsuzluklar, nakdin sahte çıkması ve dolandırıcılık gibi riskler ile taraflar arasındaki güven problemi bertaraf edilmiş olacak.